Uprava brokovnice
toto je brokovnice hned po zakoupení (bez žádných úprav, váha asi 0,5kg)
toto je "vytuněná" brokovnice (hop-up, nástřik, hliníkové soušástky, baterka, zátěže, atd., váha asi 1.5kg)
první úprava: První věc co bych udělal na brokovnici hned potom co bych si ji koupil je, dát si tam nějáký špagát nebo řemen. Je to velice užitečná věc, ať už si potřebujete honem zapálit granát a nemáte ji kde odložit, nebo ji jen tak potřebujete někam pověsit. To už je jedno k čemu se bude hodit, ale hodit se bude určitě.
nástřik : Dále bych si spravil vzhled. Jsou dva účiné zbůsoby, jak zamaskovat brokovnici. >Ten první je si ji podle své chuti nastříkat sprejem. Doporučuju černou nebo nějáké tmavší barvy. >Ten druhý způsob je si ji celou oblepit hadrovou páskou (používá se na hokejky). Nevím, co je lepší. Když je nastříkaná tak vypadá více reálně. Páska se zase neleskne a může se na ní různě maskovat pastelama.
toto je brokovnice lepená páskou
toto je brokovnice nastříkaná sprejem
další vnější úpravy: K dalším vnějším úpravám bych určitě přiřadil přidání baterky, laseru a škrtátka. Tak první k té baterce. Přidělání baterky se dá určitě řešit mnoha způsoby, ale dva jsou opravdu originální. >Zaprvé se baterka může zastrčit do díry, která vznikne odejmutím takového malého kolečka ve spodní části koncovky. Koncovka je ten malý díl, který se nachází na úplném konci brokovnice a spojuje horní a dolní "trubku". >Zadruhé se dá nasadit podél brokovnice do nějákých kroužků, které jsou k brokovnici připevněny pomocí lepící pásky. Těmi kroužky mohou být vršky od plastové flašky seříznuté do kroužku. >Laser se dá připevnit obyčejnýma gumičkama, ale tak aby byl hodně silně pritisknutý k brokovnici. Když ho pak chcete zapnout, tak ho stačí jen otočit tím knoflíkem ke stěně brokovnice. Knoflík se stlačí a laser bude svítit. >No a ještě k tomu škrtátku. Dá se nalepit celkem všude, hlavně aby bylo po ruce když budete potřebovat hodit nějáký ten granát. Já jsem si ho dal na pravou stranu brokovnice a celkem se mi tam hodí.
baterka ve spodní části koncovky
toto je s kroužkem (nasazena)
toto je s kroužkem (vysazena)
škrtátko
údržba Mezi jednu z nejzákladnějších údržeb patří údržba o bubínek. Když si koupíte novou brokovnici (a to platí i u ostatních ťamanských zbraní), tak máte čerstvě namazaný bubínek. Tenhle mastný bubínek "od výroby" vám vydrží na hodně krátkou dobu. Takže doporučuji ho jednou za čas natřít trochu vazelinou. Pokud ho totiš necháte na "suchu", tak se vám znatelně sníží výkon brokovnice a taky může dojít k zbytečnému skažení bubínku, tím že se to gumové těsnění postupně sedře.
zátěže : Pokud někomu nestačí jen pár venkovních úprav, tak se může pustit do úprav vnitřních. Aby tak mohl učinit, musí rozebrat brokovnici. K rozebírání tu asi nemá cenu nic říkat, i když se zdá na první pohlet složité. Ale šikovný airsofťák si s tím určitě poradí. První zátěž se dá dát hned do rukojeti. Pokud rozeberete rukojeť, tak tam naleznete něco jako kus betonu, který se navíc drolí. Já jsem ten beton hned vyhodil a místo toho jsem tam vložil opracované olovo o stejné velikosti.
rukojeť se závažím z olova (váha asi kolem 0.4kg)
Zátěže se dají dát do brokovnice skoro všude. Já jsem se ale sám přesvěčil, že nejlepšií využité místo pro zátěž je ta spodní "trubka", která se táhne souběžně s horní "trubkou" až ke koncovce. Vleze se tam toho opravdu hodně. Jaký styl naskládání zátěže zvolíte záleží na vás. Já jsem nařezal 6 hřebíků o průměru 6 mm, a délce kolem 10 cm (záleží na tom jak se vám tam vlezou). Slepil jsem je páskou k sobě a vznikly jakési "šestihrané zátěže". Tyto zátěže jsem použil dvakrát.
Pokud si chcete dobře zatížit brokovnici, tak doporučuji si na to sehnat opravdu něco těžkého (nejlepší kousky olova). Já jsem použil olovo a železo.
a NOVĚ!!!
výroba součástek z plastu :
Tuhle ťamanskou brokovnici vlastním už více než rok a neznám nikoho komu by se za tu čí kratší dobu ani jednou nezničila. Některé vydržely i 8 měsíců a některé se skazily hned za 4 dny. Je to téměř jedna a ta samá vada. Vždy se zlomí součástka kterou nazývám "jistítko". Jistítko zaručuje, že bubínek po natáhnutí zůstane natáhlý do doby výstřelu. Tuhle součástku ("jistítko") jsem viděl zlomenou nejmíň tisíckrát. Dělal jsem hodně experimentů, jak předejít zlomení, ale většinou neúspěšně. Až jsem se rozhodl ji z něčeho vyrobit. Před tím jsem tu psal o výrobě z hliníku ale stojí to taky za nic. Po nějáké době ten hliník sedře spodní část bubínku. Momentálně jistítko vyrábím z tvrdého plastu od odpadové trubky. Zatím to všechno perfektně funguje. (fotky ještě nejsou ale dám je tu později) Je to zatim nejlepši a nejjednoduší způsob, který jsem zkusil. Vybroušení mě trvalo asi jen 15min.
jak zlepšit součástky aby se nelámaly
Toto zlepšení se týká především jistítka. Duté místo v jistítku a ostatních součástkách zpevněte něčím pevným např. dá se to zpevnit tavnou pistolí (do dutých míst se "nalije" umělá hmota), nebo nějákým kovem (olovo, atd. - ale není to ještě vyzkoušené). Tento způsob není ještě ověřený, tudíš nevíme jestli to bude fungovat.
jak udělat hop-up
Takže než bych začal, tak bych chtěl zmínit že při tomto zlepšení záleží hodně na přesnosti, ale není to vůbec nic těžkého vyrobit. postup se skládá z několika kroků: 1) Jako první věc musíte rozebrat brokovnici a vyndat z ní takovou tu trubičku, která je v hlavni. Trubička se dá rozložit na 3 části...my budeme potřebovat hned tu první (je v ní taková bílá guma, aby zastavila kuličku před vypadnutím).
část trubicky, kterou budeme potřebovat
2) Aby celý hop-up vůbec fungoval, tak ho musíte umístit hned na začátek (hned za tu bílou gumičku - asi 3-5mm za ni). Takže hned za tou gumou vyvrtáme do trubičky malou díru. Na tu díru pak přilepíte matku. Matku přilepte dokola důkladně aby neunikal žádný vzduch škvírkama mezi matkou a trubičkou (mohlo by to dost ovlivnit střelu). Až budete mít matku přilepenou, tak díru do trubičky zvěčte (ALE NE ZAS TOLIK ABY SE V MATCE TEN ŠROUB NEPROTOČIL AŽ DO TRUBIČKY - jinak by se ta kulička v trubičce zasekla - vždycky si tam kousek te trubičky nechte ať víte kdy už dál nejde točit šroubem!!!)
trubička s vyvrtanou dírou dovnitř a přilepenou matkou
3)Potom už stačí jen na spodek šroubu přilepit nějákou tenkou gumičku (né moc tvrdou). Šroub i s gumičkou zašroubujete do matky a můžete testovat a zkoušet co tahle věcička vlastne umí. Aby jste při štelování hop-upu neměli problém, tak musíte tu gumičku nalepit přesně do prostřed. Gumičku jsem ke šroubu lepil sekundovým lepidlem a matku k trubičce jsem k sobě přitavil tavnou pistolí, ale klidně to může být i nějákým obyčejným lepidlem nebo tím sekunďákem. Ještě aby se to celé dalo dát vůbec do brokovnice a aby jste s hop-upem mohli štelovat hned tak musíte do brokovnice udělat menší díru.
takhle to vypadá v brokovnici
při pohledu trubičkou vidíte vyčnívající gumičku
ještě pohled z boku
S hop-upem má brokovnice dvakrát delší dostřel. Měřil jsem kolik brokovnice dostřelí: nevylepšená hned nově koupená má na přesnost dostřel zhruba 25m, s hop-upem mám dostřel na přesnost 40m a více (po vyštelování). Na těch 40m bych samozdřejmě přesně na 1 pokus plechovku netrefil, ale osobu už asi jo. Taky záleží co tam dáte za kule. S 0,20g to střili více rovně a přesněji než s ťamanskýma mrchama, ale myslím si že to do toho nemá moc cenu kupovat. Jo a ještě něco k tomu štelování. Ten šrob je tam proto že když budete mít nahodou jiny typ kuliček tak vám to bude lítat křivo. Když jsem si hop-up udělal poprve tak jsem ho měl vyrobený na žluté ťamanské kule a už tak mi to dalo práci vyštelovat. Musel jsem tu brokovnici nejmíň stokrát rozebrat a složit. Už jenom z toho důvodu se to nevyplácí dělat napevno. S tím šroubem stačí jen potočit nahoru a dolů. Tím více točíte dolů, tak tím potřebujete těší kuličky a čím více nahoru, tak tím lehčí. Ale to už si zkusíte sami. Pokud ten hop-up udělate dobře, tak budete s výsledkama velice spokojeni.